- Tytuł: Ponowne wykorzystanie cegieł – więcej niż 1 korzyść
- Architekt: BLAF Architects
- Fotografia: Stijn Bollaert
- Źródło: link
- Kategoria: Ceglane elewacje
Ponowne wykorzystanie cegieł? Czemu nie!
BLAF Architecten decyduje się na ponowne wykorzystanie cegieł do swojego nietypowego domu.
Kolejny ciekawy projekt Belgijskiego studio BLAF Architecten. Tym razem to nietypowy dom z falistymi ścianami w miejscowości Gandawa w Belgi.
Projekt nazwany GjG House, powstał na terenie XIX-wiecznej rezydencji, położonej blisko ruchliwej drogi. Twórcom projektu zależało na tym aby zachować drzewa, które są bardzo ważne dla prawidłowego działania ekosystemu i w dodatku stanowią doskonałą izolację przed zgiełkiem i hałasem.
Dom z cegieł naturalnie wkomponowany w naturę.
„Zamiast wycinać drzewa, dom został ukształtowany tak , aby zmieścił się między nimi”- wyjaśniła pracownia BLAF Architecten.
Do projektu wykorzystano cegły z odzysku, za pomocą których zbudowano nietypową konstrukcje. Ponowne wykorzystanie cegieł nie wpłynęło negatywnie na wygląd elewacji budynku. Ściany zewnętrzne wyglądają stylowo i świeżo.
Mimo użycia cegły jako budulca domu, architektom udało się bez problemu nadać mu falisty kształt. Uzyskany efekt pozwolił na umieszczenie budynku pomiędzy rosnącymi tam drzewami.
To rzadkość w dzisiejszych czasach aby stawiać domu bez ingerencji w naturę, dlatego studio BLAF zostało docenione za ekologiczne podejście do przyrody oraz środowiska przez ponowne wykorzystanie cegieł, które były już w użytku, zamiast produkować nowe.
Prawdziwa, naturalna cegła.
Studio kierowało się, chęcią pokazania zalet użycia prawdziwej cegły zamiast przyklejonej imitującej cegłę fasady.
„Od czasu wprowadzenia w 2006 r. norm dotyczących charakterystyki energetycznej (EPB), izolacja termiczna w poszyciach budynków stopniowo się zagęszczała, co spowodowało zwrot w kierunku lekkich i tanich materiałów okładzinowych” – komentuje studio.
„w przypadku budynków z cegły oznaczało to ewolucję w kierunku płytek ceglanych przyklejanych na budynkach jako tapeta zewnętrzna”- dodaje pracownia.
„Ten rzekomo przyjazny dla środowiska tryb budowy może w rzeczywistości wygenerować więcej odpadów i zanieczyszczeń niż tradycyjna cegła. Zauważyliśmy, że metoda konstrukcyjna z warstwami przyklejonymi do siebie doprowadziłaby do niemożności oddzielenia materiałów pod koniec cyklu życia budynku, co skutkowałoby ogromnymi ilościami odpadów nienadających się do ponownego wykorzystania”- wyjaśniono.
Okleina chociaż jest prosta w użyciu, nigdy nie zastąpi prawdziwej cegły. Ponadto rozwiązanie to niezwykle szkodzi środowisku. Ponowne wykorzystanie cegieł było „strzałem w 10” jako rozwiązanie ekologiczne i przyjemne dla oka.
Prostokątne okna, dzięki którym do wnętrza dociera dużo światła, nadają konstrukcji zamkowego klimatu.
Funkcjonalność i styl cegły w zgodzie z naturą.
Nietypowa konstrukcja GjG House oznacza brak ścian nośnych wewnątrz budynku. „Kształt muszli pozwala na jej konstrukcyjną autonomię” -wyjaśnia pracownia.
„Stabilność murowanej ściany zewnętrznej nie zależy od ścian poprzecznych, słupów czy belek, a jedynie od jej kształtu i wiązania” – dodaje.
Studio pochwaliło się nie lada umiejętnościami tworząc tak skomplikowaną i stabilną konstrukcje. Brak konieczności używania wsporników wewnątrz domu daje ogromną swobodę przy aranżacji wnętrza.
Ceglane ściany w wielu miejscach pozostają gołe, po to aby podkreślić prostotę i piękno tego projektu. Ponownie wykorzystana cegła sama w sobie jest ciekawą dekoracją wnętrz. Przestrzeń wewnątrz konstrukcji jest spora i pozwala na dużą swobodę.
Dom jest w pełni funkcjonalny, posiada kuchnie i inne niezbędne pomieszczenia do pełnego funkcjonowania.
Architekci rozumieją, że osoby zainteresowane podobnymi inwestycjami cenią sobie przestrzeń, dlatego dom posiada również piętro do użytku mieszkalnego. Na górny poziom prowadzą schody, które idealnie wpasowują się do wnętrza.
Wielo poziomowość to ważny aspekt projektów takich jak ten. Dzięki temu można oddzielić strefę prywatną od tej przeznaczonej dla gości. Dla wielu osób przestrzeń jest święta, a rozwiązania zastosowane przez studio pozwalają zachować komfort.
Ceglane, ekologiczne, stylowe i trwałe.
Podarowanie nowego życia cegle, to nie tylko zaleta dla ekologii. Jest to niezwykle trwały budulec, który potrafi wytrzymać setki lat. Użytkownicy domu mogą mieć pewność, że ich budynek zbyt szybko nie ulegnie zniszczeniu.
Cegła to w dzisiejszych czasach modny materiał, coraz więcej biur architektonicznych decyduje się na użycie właśnie tego budulca. Jej wygląd nadaje klasycznego stylu, zarówno fasadzie jak i wnętrzom.
Podobne projekty pomagają ratować środowisko i planetę. Warto wykorzystać ponownie materiały, które zachowały swoje właściwości, tak samo jak BLAF wykorzystało stare cegły do stworzenia oryginalnego, żyjącego w zgodzie z przyrodą domu.
- Architekt: BLAF Architects
- Fotografia: Stijn Bollaert
- Źródło: link
- Kategoria: Ceglane elewacje